Svaz národní házené

115 letnárodní házené

Kalendář nejen soutěží

« září 2020 »
PoUtStCtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Náhodná videa


Čechy-Morava 2013 - sestřih

Tagy

Národní házená ztratila další velkou osobnost - zemřel Václav Faifr

Publikováno: 7.6.2018

Národní házená ztratila další velkou osobnost - zemřel Václav Faifr

V pondělí 4. června 2018 skončila životní pouť nestora nýřanské národní házené, držitele Medaile za zásluhy o rozvoj tělovýchovy a sportu, Čestného uznání ČSTV a také zasloužilého funkcionáře i trenéra SNH, pana Václava FAIFRA.

Vážení sportovní přátelé a příznivci národní házené,

s hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 4. června 2018 ve věku 84 let zemřela výrazná osobnost nýřanské národní házené pan Václav Faifr, jehož výrazný rukopis bude trvale spojován s historií tohoto sportu nejen v Nýřanech, ale také na republikové úrovni.

Velký nýřanský patriot a propagátor našeho jediného národního sportu, kterému věnoval, bez jakékoliv nadsázky, téměř celý svůj život. Přesněji řečeno od roku 1943, tj. více než 70 let věnoval své schopnosti, elán a nadšení ve prospěch národní házené a sportu obecně. Národní házená však měla v jeho životě dominantní postavení a bez jeho elánu a nezpochybnitelných organizačních schopností by Nýřany pravděpodobně na házenkářské mapě asi neexistovaly.

Aktivní sportovní kariéru začal v roce 1943 jako žák v rodném Letkově. V roce 1957 ho životní osud nasměroval do Nýřan a tady mohl opět plně uplatnit a rozvíjet svoje schopnosti. Díky své profesi učitele soustředil kolem sebe nadšence a příznivce naší původní míčové hry a obnovil činnost oddílu po dlouhých 20-ti letech. Nikdy se nenechal odradit a postupně začal budovat základy oddílu, který má dnes mezi národními házenkáři velice kvalitní renomé a stal se skutečným pojmem. Hráčskou kariéru symbolicky zakončil sice již v roce 1968, kdy Nýřany vybojovali postup do I. ligy, nicméně ligovou atmosféru zažíval i v jiných pozicích, ale se stejně osobitým zápalem a přístupem. Trenérem ligového celku byl po dobu sedmi let v období 1972–1979 a po získání licence rozhodčího I. třídy, působil v letech 1981–1985 také jako rozhodčí ligových soutěží.

Jeho neocenitelné hodnoty byly však výrazně vyšší především ve funkcionářských pozicích, kde mohl plně uplatnit získané zkušenosti a organizační schopnosti. Nikdy si nekladl malé cíle a nikdy se nespokojil s tím, čeho dosáhl, naopak to bylo pro něho vždy impulsem pro další cílené představy. Navíc dokázal strhnout k realizaci svých záměrů další jedince a právě proto, díky jeho přístupu, v průběhu dalších let přišly zcela zákonitě další významné úspěchy. Byl u všeho, kdy se přepisovaly historické záznamy a měnil se vzhled i vybavení sportovního areálu.

Jeho aktivita byla obdivuhodná, nápadů měl na rozdávání a vždy šel za svým cílem nekompromisně, často i za cenu názorových střetů, ale převážně s pocitem vítěze. Takových lidí se příliš mnoho nerodí.

Během své kariéry byl proto několikrát oceněn nejvyššími svazovými i tělovýchovnými vyznamenáními. Na úrovni Svazu národní házené byl vyznamenán titulem Zasloužilý funkcionář i titulem Zasloužilý trenér národní házené. Z tělovýchovných ocenění je třeba vyzdvihnout Čestné uznání ČSTV a vůbec nejvyšší současné tělovýchovné uznání – Medaile za zásluhy o rozvoj tělovýchovy a sportu.

Opustila nás osobnost, kterou bude nesmírně obtížné nahradit, ale jeho odkaz, který nám zanechal, bude trvalou výzvou pro nás všechny, kteří jsme měli možnost s ním spolupracovat a čerpat jeho zkušenosti. Snad symbolicky se tak stalo v roce, kdy Nýřany dokončily padesátiletou nepřetržitou šňůru účasti v I. lize, což byl také jeden z jeho velkých snů. Jeho jméno proto bude trvale a po zásluze zapsáno nesmazatelným písmem v historii nýřanské národní házené.

Čest jeho památce!

S úctou národní házenkáři TJ DIOSS Nýřany

Ke vzpomínce a kondolenci rodině se připojuje i Výkonný výbor SNH.

Poslední rozloučení se uskuteční v obřadní síni nýřanského hřbitova v pondělí 11. června 2018 ve 14:00 hod.

Autor: admin1

Sdílejte s přáteli:

Komentáře

  Spolu s formulářem budou odeslány i informace jako je např. vaše IP.